Güneydoğu Anadolu, Türkiye içi seyahat planları olanların ilk alternatiflerinden. Kültürel dokusu, canlı tarihi ve leziz yemekleri ile gerçekten de Güneydoğu Anadolu bulunmaz bir nimet.

Alternatif tatil yörelerinin başında gelen Güneydoğu Anadolu bölgesi, tüm gizemiyle yüz yıllardır keşfedilmeyi bekliyor. Bunun için gideceğiniz GAP turlarıyla bu kültürü tanımak için yapacağınız çok şey vardır.

Gap Turu Rehberine Mardin ile başlayalım,

Çok eski, eski olduğu kadar da zengin bir kent Mardin. Urfa tarafından gelenler için şehrin girişi şahane bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.Adı, Süryanice kale anlamına gelen Merdo kelimesinden geliyor. Mardin, merdonun çoğulu. Kaleler demek. Yakın çevresinde bulunan 4 adet kaleden dolayı bu ismi almış. Fethedilmesi zor bir tepenin üzerine gerdanlık gibi kurulmuş. Yıllar boyunca Romalılar, Araplar, Artuklular, Akkoyunlular tarafından yönetilmiş.

 

Şanlıurfa

Şanlıurfa tarihinin Paleolotik çağa kadar uzandığı tespit olunmuştur. Kazılarda Neolitik çağ Kalkolitik çağ ve İlk Tunç çağına ait çok sayıda değerli eserler ele geçirilmiştir.Bölge, Arami, Part, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Selahattin Eyyubi, Moğol, Memlük ve Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.Şsanlıurfa peygamberler şehri olarak bilinir.Şanlıurfa’da tarihi çarşı ve pazarlarda el dokumacılığı, tarakçılık, ağaç oymacılığı, saraçlık (dericilik), kürkçülük, bakırcılık, kuyumculuk ve taş süslemeciliği ürünleri bulunmaktadır.

Balıklı Göl: (Aynzeliha Ve Halil-Ür Rahman Gölleri) Urfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Urfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerleridir.

Göbeklitepe

Göbeklitepe veya Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür.

Gaziantep

Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından birisi olan, Kalkolitik, Paleolitik, Neolitik, Hitit, Mitani, Asur, Pers, Büyük İskender, Selevkoslar, Roma, Bizans, İslam, Türk-İslam, Osmanlı dönemlerini yaşayan Gaziantep, bu dönemlere ait eserleri günümüze kadar taşımıştır. İlk uygarlıkların doğduğu Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunuşu, güneyden ve Akdeniz’den doğuya, kuzeye ve batıya giden yolların kavşağında oluşu, Tarihi İpek Yolu’nun buradan geçmesi uygarlık tarihine ve bugüne yön vermiş olup, ayrıca her dönemde kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma antik kentinden kurtarma kazılarında ele geçmiş toplam 51 adet (896.086m²) mozaik sergilenmekte, ayrıca serginin ikinci katının bir bölümünde ise çevre il ve ilçelerden gelen Geç Antik Dönem mozaikleri yer almaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi genelinde sergilenen mozaiklerin tamamı bugün yaklaşık olarak 2.800 metrekareye ulaşmaktadır.

Çingene Kızı

M.S. II. yüzyıla ait olan bu mozaiğin en ilgi çekici yanı, gözlerinin kendisine bakanı her yönden takip etmesi.Hüzünlü, hülyalı gözleri ile dikkati çeken Çingene Kızı, dağınık saçları, çıkık elmacık kemiği ve dolgun yüzü ile görenlerin uzun uzun kendisini incelemesine yol açıyor. Kim olduğuna yönelik aydınlatıcı bilgi bulunamayan mozaik, kimilerine göre de bir prenses olarak kabul ediliyor.

 

 
KAMPANYADA SON 3 GÜN!