• ORTA AVRUPA ve BALKAN TURU
  • ORTA AVRUPA ve BALKAN TURU
  • ORTA AVRUPA ve BALKAN TURU
  • ORTA AVRUPA ve BALKAN TURU
  • ORTA AVRUPA ve BALKAN TURU
  • ORTA AVRUPA ve BALKAN TURU
Açıklama İki Kişilik Odada Kişibaşı İlave Yatak Tek Kişi Çocuk
(3-12 Yaş)
4, 18 Mayıs – 14, 29 Haziran – 06, 20 Temmuz – 03, 17 Ağustos – 07 Eylül 2018
ERKEN REZERVASYON KAMPANYASI
449 € 449 € 599 € 349 €

 

1.Gün : İzmir – İpsala
İzmir’den – Hareket Üçyol 20:00, EÜ Hastane: 20:30 Karşıyaka Yunuslar: 21:00 siz değerli konuklarımızı alarak, seyahatimize başlıyoruz. Yolda verilecek uygun molalarla, Sınır kapısına sabah saatlerinde ulaşıyoruz.

2.Gün : İpsala – Kavala – Selanik
Yolda verilen molaların ardından İpsala Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerimizin ardından Yunanistan’a geçiyoruz. Sabah kahvaltımızı ve Kavala Kurabiyesi alışverişini Anastasya Ablamızın dinlenme tesisinde yapıyoruz. Kahvaltımızın ardından Kavala Liman’da oluyoruz. Kavala’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi ve 18 kubbeli imaret gezisi yapıyoruz. Turumuzda Osmanlı eserlerine rastlamak mümkün. Öğle yemeğimizi Kavala’da vereceğimiz serbest zamanda alıyoruz ve ardından Selanik’e ulaşıyoruz. Kuzey Yunanistan da Vardar’ın denize döküldüğü körfezde kurulan şehir Thessaloniki yani Selanik MÖ 315’te Kassandros adlı Makedon kral tarafından bu günki Thermi yakınlarında kurulmuştur. Yunanistan’ın 2. büyük kenti olan Selanik ismi ise Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’den gelmektedir. İlk olarak Ulu Önder Atatürk’ün evini ziyaret ediyoruz. Şehir turumuzda; kordon, beyaz kule, döner kule , fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan’ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros katedrali, Büyük İskender heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo – P.Konstantin heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek yerler arasındadır. Tur bitiminde otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı SELANİK’te otelimizde.
Akşam misafirlerimiz ile hediyemiz olan YUNAN TAVERNA sında Yunan müziği, buzuki, balık ve kalamar, içecekler

3. GÜN : Selanik – Üsküp – Belgrad
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor, Belgrad yönünde hareket ediyoruz. Yunanistan – Makedonya Sınır Kapısı’na ulaşıyor ve pasaport ve gümrük işlemlerini takiben, Vardar Nehri vadisi boyunca ilerliyoruz. MAKEDONYA’ nın başkenti Üsküp üzerinden, I. Balkan Savaşının en çetin muharebelerinden birinin yaşandığı Kumanovo bölgesinden geçerek, Makedonya – Sırbistan Sınır Kapısı’na ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi yaparak, yolda verilecek uygun yemek ve ihtiyaç molalarıyla, SIRBİSTAN’ın başkenti BELGRAD’ a ulaşıyoruz. Sırpçada “beyaz şehir” anlamına gelen Belgrad, Pannonian Ovası’nın Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna Nehirleri’nin birleştiği noktada kurulmuş, aynı zamanda adı gibi ferah, aydınlık ve huzurlu olan bir kenttir. Önce kentin Katedrali olan Aziz Sava Kilisesi’ni, Tarihi Meydanları’nı, 1999’da NATO Kuvvetlerince yapılan bombardımanın bugün de izlerini taşıyan Askeri Binaları, Bakanlıklar ve Elçilikler Binalarını, Eski Kraliyet Sarayı, Sırbistan Parlamentosu, Ulusal Müze ve Tarihi Terazi Çeşmesini göreceğimiz panoramik turumuzu yapıyoruz. Sonrasında, yürüyüş turumuza başlıyor ve eski kentin Tuna ve Sava Nehirlerinin birleşme noktasına hâkim olarak kurulmuş kalesini ziyaret ediyoruz. Leopold ve Zindan Kapılarını, Tuna Nehri ve Sava Nehirlerinin buluştuğu noktayı, Büyük savaş Adası, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Askeri Açık Hava Müzesi ve Fransa’ya Şükran Anıtı’nı göreceğimiz yürüyüş turumuzun sonunda Belgrad’ın “İstiklal Caddesi” tadındaki Mihailova Caddesi’nde serbest zaman veriyoruz. Programımızı tamamlayarak, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Belgrad’ da otelimizde.

4. GÜN : Belgrad – Viyana
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor, Viyana yönünde hareket ediyoruz. Sırbistan topraklarında özerk bir bölge olan Voyvodina’ nın merkezi şehri olan Novi Sad üzerinden, Sırbistan-Macaristan Sınır Kapısı’na ulaşıyoruz. Avrupa Birliğinin Schengen Bölgesine girmek üzere pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamlayarak, Orta Avrupa coğrafyasında, MACARİSTAN topraklarında, verimli Pannonian Ovası’nı kat ederek ilerliyoruz. Yolda verilecek uygun yemek ve ihtiyaç molalarıyla, Szeged, Kecskemet ve Budapeşte üzerinden devam ederek, Macaristan’ dan ayrılıyor ve AVUSTURYA’ ya geçiyoruz. Avrupa’nın en aristokrat şehri ve Habsburg Hanedanlığı’nın 640 yıllık iktidarına sahne olmuş, dev bir imparatorluğun merkezi olan VİYANA’ ya ulaşıyoruz. Müzik, mimarlık, resim ve heykelin kalbi olan, Dünya Savaşlarının zorlu günlerine zarafetinden bir şey kaybetmeyerek direnen ve Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko, Neo-Klasik ve Art Nouveau sanat akımlarının benzersiz bir sentezini sunan, uzun bulvarlarıyla adeta bir açık hava müzesi olan şehirde panoramik bir tur yapıyoruz. Turumuz sırasında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün de kaldığı Bristol Hotel, Devlet Opera Binası, Maria Theresia Meydanı, Sanat Tarihi Müzesi, Doğa tarihi Müzesi, Parlamento, Belediye Sarayı (Rathaus) ve Viyana Üniversitesi’ne ait muhteşem yapılar, Hoffburg ve Belvedere Sarayları göreceğimiz yerler arasındadır. Panoramik turumuzun ardından şehir merkezinde alışveriş ve akşam yemeği için serbest zaman veriyoruz.
Akşam arzu eden konuklarımız, rehberimizden alacakları yönlendirmelerle, dünyaca meşhur ve her yıl milyonlarca turisti Viyana’ya çeken Viyana’nın ünlü klasik müzik konserlerinden birine katılabilirler. Konaklama ve sabah kahvaltısı Viyana’daki otelimizde.

5. GÜN : Viyana – Znojmo – Jihlava – Prag
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor ve 1744-1749 yılları arasında İmparatoriçe Maria Theresiatarafından tamamlanan ve Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olan Schönbrunn Sarayı bahçelerini ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizi takiben Viyana’dan ayrılıyor ve Prag yönünde hareket ediyoruz. Kısa sürede Avusturya’dan ayrılarak ÇEK CUMHURİYETİ topraklarına giriyoruz. Güney Moravya Bölgesinde, Thaya Nehri’nin kıyısına kurulu ZNOJMO şehrinden geçerek JİHLAVA üzerinden ilerliyor ve yolda verilecek uygun yemek ve ihtiyaç molalarıyla, öğleden hemen sonra “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi”gibi isimlerle anılan PRAG’ a varıyoruz. Kenti ana hatlarıyla tanıyacağımız bir panoramik turun ardından, otelimize yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenme sonrasında, programımıza gece turunu da içerecek şekilde kesintisiz devam etmek üzere, otelimizden ayrılıyoruz. Kısa bir panoramik turun ardından kentin en tarihi noktası olan Prag Kalesi’nde aracımızdan inerek, “Prag Şaheserleri” turumuza başlıyoruz. Eski Krallık Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Prag Başpiskoposluğu’nun merkezi ve şehrin katedrali olan, 1344 yılında yapımına başlanan ve inşası altı yüz yıl süren, pek çok kral ve kraliçenin taç giyme törenine ev sahipliği yapan St. Vitus Kilisesi’ni görerek gezimize devam ediyoruz. St. George Kilisesi, 13. yüzyılda Baş Mimar Peter Parler tarafından yaptırılan ve 30 aziz heykeli ile süslü Charles Köprüsü, Na Kampe adası, Franz Kafka Müzesi, Haç Şövalyeleri Tarikatı Hastanesi ve Kilisesi, Aziz Salvator Kilisesi ve Johannes Kepler’in Evi görülerek Eski Kent Meydanı’na ulaşıyoruz. Eski Belediye Sarayı’nı ve 15. yüzyılda inşa edilen, üzerinde 12 Havari ile şovlar gerçekleştirilen tarihi Astronomik Saat Kulesi’ni görerek turumuzu sonlandırıyor ve tarihi kent merkezinde serbest zaman veriyoruz. Çek Cumhuriyeti’nin en gözde ürünlerinden olan göz alıcı Granat ve Bohemya Kristalleri özellikle ilginizi çekecektir. Arzu eden misafirlerimizle, isteğe bağlı ve ekstra olarak düzenlenecek yemekli, limitli içkili, şov programlı muhteşem ORTAÇAĞ GECESİ programımızı gerçekleştiriyoruz. Programımızı tamamlayarak otelimize transfer oluyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı Prag’daki otelimizde.

6. GÜN : Prag – Karlovy Vary – Prag
Sabah Kahvaltımızın ardından turumuzda öncelikle Dünyaca ünlü Lapis Elmasın Çek cumhuriyeti fabrika satış mağazasını ziyaret ediyoruz. Burada birbirinden değerli taşların sergilendiği mağazada indirimli alışveriş yapabilir birçok değerli taşları tanıma ve görme fırsatı yakalabilirsiniz. Mağazada verilecek serbest zamanın ardından Çek Cumhuriyeti’nin kaplıcalarıyla ünlü şehri karlovy vary yolculuğumuza rehberinizin keyifli anlatımlarıyla devam ediyoruz. Varışımızın ardından şehir turu. Kentte sıcaklıkları 30-72 C arasında değişen 12 termal kaynak bulunmaktadır. Atatürk’ün 1918’de kaldığı oteli, Dovorak`ın, Mozart`ın Göthe`nin, Beethoven`ın, Puşkin`in evlerini görecek, 12 farklı termal suyun çıktığı termal galerileri ziyaret edeceğiz. Ayrıca kristal, porselen, granat, kehribar taşlarının ve diğer geleneksel Çek hediyelik eşyalarının satıldığı fabrika satış mağazalarında alışveriş yapma imkanına sahip olacaksınız. Konaklama ve sabah kahvaltısı Prag’daki otelimizde.
Ortaçağ eğlencesi ve yemeği yaklaşık 600 yıllık bir handa yer alan ortaçağ mekanımızda, ortaçağ dönemine ait kıyafetler giymiş müzisyenler, dansçılar ve aktörlerin muhteşem şovlarını izlerken aynı zamanda limitsiz yemek ve içecek servisi ile çek mutfağının tatlarını denemek ve çeklerin meşhur biralarından ve ev yapımı şaraplarından tatma fırsatı yakalayacaksınız.
Ortaçağ eğlencesi yemekli ve içkili

7. GÜN : Prag – Brno – Bratislava – Budapeşte
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 07.30’ da otelimizden ayrılarak, Budapeşte yönünde hareket ediyoruz. Yolda verilecek uygun molalarla, Çek Cumhuriyeti’nden ayrılıyoruz ve öğle saatlerinde SLOVAKYA’ nın başkenti BRATİSLAVA’ ya ulaşıyoruz. Tuna kıyısında aracımızdan inerek, eski kent bölgesinde yürüyüş turu yapıyoruz. 1529’da I. Viyana Kuşatması öncesi Türk izleri taşıyan kentte, Bratislava Kalesi, Parlamento, St. Martin Katedrali, Mozart’ın 6 yaşında Maria Theresia’ ya ilk konserini verdiği tarihi bina, Grassalkovich Sarayı, Slovak Milli Tiyatro Binası gibi önemli yapıları görerek, turumuzu tamamlıyor ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Bratislava’ dan Budapeşte yönünde hareket ediyor ve kısa süre içinde Slovakya’ dan ayrılarak, MACARİSTAN’ a geçiyoruz. Yaklaşık 150 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan, dolayısıyla Osmanlı izlerini sıkça görebileceğimiz ve 1873 yılında Budin ve Peşte’ nin birleşmesi ile ortaya çıkan ve ülkenin başkenti olan BUDAPEŞTE’ ye ulaşıyoruz. Kentin 235 metre yükseklikli ve tarihi bir tepesi olan Gellert Tepesi’ne çıkıyoruz. Harika bir Budapeşte manzarasının ilgili anlatımlar eşliğinde tadını çıkarıp, fotoğraflamamızı takiben kısa bir panoramik turun ardından, gece turumuz öncesinde dinlenmek üzere otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Budapeşte’de ki otelimizde.
Arzu eden misafirlerimizle, isteğe bağlı ve ekstra olarak düzenlenecek yemekli ve limitsiz içkili MACAR – ÇİGAN GECESİ TURU’ na katılıyoruz.

8.GÜN : Budapeşte – Estergon – Vişegrad – Szentendre – Budapeşte
Sabah otelimizde alınacak kahvaltının ardından, otelimizden hareket ederek, ESTERGON KALESİ, VİŞEGRAD, SZENTENDRE Turu’na çıkıyoruz. Türk tarihi açısından da çok önemli turumuzda ilk durağımız marşlara ve şiirlere konu olmuş Estergon Kalesi’ dir. İlk olarak 1543 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından zapt edilen Estergon Kalesi’ni ve sonra üzerine inşa edilen ve Macaristan’ ın en büyük Katedrali olan Esztergom Bazilikası’nı ziyaret ediyoruz. Tuna boyunda, akıncıların dörtnala at sürdükleri yoldan, Tuna’nın en güzel manzaralarından birini izleyeceğimiz Vişegrad Kalesi’ne doğru yol alıyoruz. Antik dönemde doğudan ilerleyen orduları durdurmak amacıyla inşa edilmiş askeri bir garnizon yerleşimi olan ve daha sonra buraya yerleşen Slavların “Yüksek Şehir” anlamına gelen Vişegrad’ ın ardından, Macaristan ’ın tüm hediyelik eşyalarını uygun fiyatlarla alma imkânına sahip olacağımız Szentendre Artistler Köyü’ne gidiyoruz. Köyün tanıtımını takiben alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında, Szentendre’ den ayrılıyor ve Budapeşte şehir merkezine gidiyor ve panoramik olarak yapacağımız şehir turumuza başlıyoruz. Kentin ortasından geçen Tuna Nehri üzerindeki Tarihi Köprüleri, Opera Binasını, Kraliyet Sarayını, kentin sembol yapısı olan ve mimarlık şaheseri Parlamento Binasını, şehri süsleyen tarihi meydan ve bulvarları ve birçok heykeli görerek, Kahramanlar Meydanı’na ulaşıyoruz. Macaristan’ın bininci yılı anısına 1896 yılında yapılmaya başlanan bu tarihi meydanda Milenyum Anıtı ve Macar Kahramanlarına ait heykelleri ilgili anlatımlar eşliğinde görerek, kentin en ünlü ve yaşayan caddesi olan Vasil Caddesi’nde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ardından arzu eden misafirlerimizle, isteğe bağlı ve ekstra olarak düzenlenecek BUDAPEŞTE KALESİ ve TUNA NEHRİ TEKNE TURU’ na katılıyoruz.
Turumuzu takiben otelimize dönüyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı Budapeşte’de otelimizde.

9. GÜN : Budapeşte – Kecskemet – Szeged – Novi Sad – Belgrad – Niş – Sofya
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 07.30’da otelimizden ayrılıyor, Sofya yönünde hareket ediyoruz. Kecskemet ve Szeged üzerinden Macaristan – Sırbistan Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrasında, Avrupa Birliğinin Schengen Bölgesinden çıkıyor ve SIRBİSTAN’ a giriyoruz. Aynı zamanda Orta Avrupa’yı da arkamızda bırakarak, Novi Sad ve BELGRAD üzerinden Balkan coğrafyasında ilerliyoruz. Sırbistan topraklarında, Jagodina, Paracin ve Osmanlı’nın Avrupa’da büyük toprak kayıplarına uğradığı Kutsal İttifak Savaşları Döneminde önemli bir muharebenin yaşandığı Aleksinac üzerinden Morava Vadisi boyunca devam ediyoruz. Osmanlılar ile Sırplar arasında birçok kez el değiştiren, modern Sırbistan’ın üçüncü büyük şehri olan NİŞ üzerinden devam ederek, Haçlı Seferlerinin güzergâhı olan, Bizans’ın “Ordu Yolu” ve Osmanlıların Avrupa topraklarındaki fütuhat sürecinde “Sağ Kol” olarak tanımladığı Niş Vadisi hattını izleyerek, Dimitrovgrad üzerinden Sırbistan – Bulgaristan sınır kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından akşam geç saatlerde ülkenin BULGARİSTAN’ın başkenti SOFYA’ ya ulaşıyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı Sofya’da ki otelimizde.

10. Gün : Sofya – Plovdiv – TÜRKİYE
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 08.30’da otelimizden ayrılıyoruz. Panoramik olarak kenti tanımamızı takiben, şehir merkezinde Aleksander Nevski Meydanı’na ulaşıyoruz. Balkanların en büyüğü olan Aleksander Nevski Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. İsimsiz Asker Anıtı’nı ve şehre adını veren Ayasofya Kilisesi’ni görerek, yürüyüş turumuza başlıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Yeniçeri kıyafetiyle katıldığı balonun düzenlendiği Orduevini, Rus Kilisesini, ülkenin başkentinde bulunan Parlamento ve Elçilikler gibi resmi binalarını, bugün Arkeoloji Müzesi olarak faaliyet gösteren Mahmut Paşa Camii ve Roma dönemi Serdica kentinin kalıntılarını ilgili anlatımlar eşliğinde görerek şehrin merkezi meydanı olan Nezavisimost (Bağımsızlık) Meydanı’na ulaşıyoruz. Sveta Petka Kilisesi, Banyabaşı Camii, Avrupa’nın üçüncü büyüğü olan Sofya Sinagogu, Sveta Sofya Anıtı, Sveta Nedelya Kilisesi ve Aziz George Kilisesini (Rotonda), görerek turumuzu tamamlıyor ve kentin en hareketli, modern mağazaları ve kafeleriyle ünlü Vitoşka Caddesi’nde gezinti ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sofya’dan ayrılıyor ve yolda verilecek uygun ihtiyaç ve yemek molalarıyla Filibe (Plovdiv) üzerinden, Kapıkule Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi ve freeshop alışverişlerimizi tamamlayarak, Edirne, Keşan, Gelibolu ve Lâpseki yolu üzerinden, sınır ve feribot yoğunluğuna bağlı olarak, gece yarısından sonra İzmir’e ulaşıyoruz. Bir başka Karetur seyahatinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

ÜCRETE DAHIL OLAN HIZMETLER

* 8 Gece Lüks Otellerde Konaklama
* Lüks Otobüslerle Tüm Turlar ve Ulaşım Hizmetleri
* Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmetleri
* Seyahat ve Sağlık Sigortası zorunludur.
* Otobüs içerisinde Çay, Kahve ve Su gibi İkramlar
* Selanik Taverna Eğlence ( Akşam Yemeği ve içecekler dahil )

ÜCRETE DAHIL OLMAYAN HIZMETLER

* Tüm öğle ve akşam yemekleri
* Gece eğlenceleri (isteğe bağlı katılım)
* Yurtdışı çıkış fonu (15,-TL)
* 65 Yaş üzeri misafirler için ek sür prim sigorta ücreti farkı alınır.
* Vize ücreti (Yeşil Pasaporta vize yoktur)

SELANİK
BELGRAD
VİYANA
PRAG 2 GECE
BUDAPEŞTE 2 GECE
SOFYA

ÜCRETE DAHIL OLAN HIZMETLER

* 8 Gece Lüks Otellerde Konaklama
* Lüks Otobüslerle Tüm Turlar ve Ulaşım Hizmetleri
* Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmetleri
* Seyahat ve Sağlık Sigortası zorunludur.
* Otobüs içerisinde Çay, Kahve ve Su gibi İkramlar
* Selanik Taverna Eğlence ( Akşam Yemeği ve içecekler dahil )

ÜCRETE DAHIL OLMAYAN HIZMETLER

* Tüm öğle ve akşam yemekleri
* Gece eğlenceleri (isteğe bağlı katılım)
* Yurtdışı çıkış fonu (15,-TL)
* 65 Yaş üzeri misafirler için ek sür prim sigorta ücreti farkı alınır.
* Vize ücreti (Yeşil Pasaporta vize yoktur)

1.Gün : İzmir – İpsala
İzmir’den – Hareket Üçyol 20:00, EÜ Hastane: 20:30 Karşıyaka Yunuslar: 21:00 siz değerli konuklarımızı alarak, seyahatimize başlıyoruz. Yolda verilecek uygun molalarla, Sınır kapısına sabah saatlerinde ulaşıyoruz.

2.Gün : İpsala – Kavala – Selanik
Yolda verilen molaların ardından İpsala Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerimizin ardından Yunanistan’a geçiyoruz. Sabah kahvaltımızı ve Kavala Kurabiyesi alışverişini Anastasya Ablamızın dinlenme tesisinde yapıyoruz. Kahvaltımızın ardından Kavala Liman’da oluyoruz. Kavala’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi ve 18 kubbeli imaret gezisi yapıyoruz. Turumuzda Osmanlı eserlerine rastlamak mümkün. Öğle yemeğimizi Kavala’da vereceğimiz serbest zamanda alıyoruz ve ardından Selanik’e ulaşıyoruz. Kuzey Yunanistan da Vardar’ın denize döküldüğü körfezde kurulan şehir Thessaloniki yani Selanik MÖ 315’te Kassandros adlı Makedon kral tarafından bu günki Thermi yakınlarında kurulmuştur. Yunanistan’ın 2. büyük kenti olan Selanik ismi ise Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’den gelmektedir. İlk olarak Ulu Önder Atatürk’ün evini ziyaret ediyoruz. Şehir turumuzda; kordon, beyaz kule, döner kule , fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan’ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros katedrali, Büyük İskender heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo – P.Konstantin heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek yerler arasındadır. Tur bitiminde otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı SELANİK’te otelimizde.
Akşam misafirlerimiz ile hediyemiz olan YUNAN TAVERNA sında Yunan müziği, buzuki, balık ve kalamar, içecekler

3. GÜN : Selanik – Üsküp – Belgrad
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor, Belgrad yönünde hareket ediyoruz. Yunanistan – Makedonya Sınır Kapısı’na ulaşıyor ve pasaport ve gümrük işlemlerini takiben, Vardar Nehri vadisi boyunca ilerliyoruz. MAKEDONYA’ nın başkenti Üsküp üzerinden, I. Balkan Savaşının en çetin muharebelerinden birinin yaşandığı Kumanovo bölgesinden geçerek, Makedonya – Sırbistan Sınır Kapısı’na ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi yaparak, yolda verilecek uygun yemek ve ihtiyaç molalarıyla, SIRBİSTAN’ın başkenti BELGRAD’ a ulaşıyoruz. Sırpçada “beyaz şehir” anlamına gelen Belgrad, Pannonian Ovası’nın Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna Nehirleri’nin birleştiği noktada kurulmuş, aynı zamanda adı gibi ferah, aydınlık ve huzurlu olan bir kenttir. Önce kentin Katedrali olan Aziz Sava Kilisesi’ni, Tarihi Meydanları’nı, 1999’da NATO Kuvvetlerince yapılan bombardımanın bugün de izlerini taşıyan Askeri Binaları, Bakanlıklar ve Elçilikler Binalarını, Eski Kraliyet Sarayı, Sırbistan Parlamentosu, Ulusal Müze ve Tarihi Terazi Çeşmesini göreceğimiz panoramik turumuzu yapıyoruz. Sonrasında, yürüyüş turumuza başlıyor ve eski kentin Tuna ve Sava Nehirlerinin birleşme noktasına hâkim olarak kurulmuş kalesini ziyaret ediyoruz. Leopold ve Zindan Kapılarını, Tuna Nehri ve Sava Nehirlerinin buluştuğu noktayı, Büyük savaş Adası, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Askeri Açık Hava Müzesi ve Fransa’ya Şükran Anıtı’nı göreceğimiz yürüyüş turumuzun sonunda Belgrad’ın “İstiklal Caddesi” tadındaki Mihailova Caddesi’nde serbest zaman veriyoruz. Programımızı tamamlayarak, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Belgrad’ da otelimizde.

4. GÜN : Belgrad – Viyana
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor, Viyana yönünde hareket ediyoruz. Sırbistan topraklarında özerk bir bölge olan Voyvodina’ nın merkezi şehri olan Novi Sad üzerinden, Sırbistan-Macaristan Sınır Kapısı’na ulaşıyoruz. Avrupa Birliğinin Schengen Bölgesine girmek üzere pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamlayarak, Orta Avrupa coğrafyasında, MACARİSTAN topraklarında, verimli Pannonian Ovası’nı kat ederek ilerliyoruz. Yolda verilecek uygun yemek ve ihtiyaç molalarıyla, Szeged, Kecskemet ve Budapeşte üzerinden devam ederek, Macaristan’ dan ayrılıyor ve AVUSTURYA’ ya geçiyoruz. Avrupa’nın en aristokrat şehri ve Habsburg Hanedanlığı’nın 640 yıllık iktidarına sahne olmuş, dev bir imparatorluğun merkezi olan VİYANA’ ya ulaşıyoruz. Müzik, mimarlık, resim ve heykelin kalbi olan, Dünya Savaşlarının zorlu günlerine zarafetinden bir şey kaybetmeyerek direnen ve Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko, Neo-Klasik ve Art Nouveau sanat akımlarının benzersiz bir sentezini sunan, uzun bulvarlarıyla adeta bir açık hava müzesi olan şehirde panoramik bir tur yapıyoruz. Turumuz sırasında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün de kaldığı Bristol Hotel, Devlet Opera Binası, Maria Theresia Meydanı, Sanat Tarihi Müzesi, Doğa tarihi Müzesi, Parlamento, Belediye Sarayı (Rathaus) ve Viyana Üniversitesi’ne ait muhteşem yapılar, Hoffburg ve Belvedere Sarayları göreceğimiz yerler arasındadır. Panoramik turumuzun ardından şehir merkezinde alışveriş ve akşam yemeği için serbest zaman veriyoruz.
Akşam arzu eden konuklarımız, rehberimizden alacakları yönlendirmelerle, dünyaca meşhur ve her yıl milyonlarca turisti Viyana’ya çeken Viyana’nın ünlü klasik müzik konserlerinden birine katılabilirler. Konaklama ve sabah kahvaltısı Viyana’daki otelimizde.

5. GÜN : Viyana – Znojmo – Jihlava – Prag
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor ve 1744-1749 yılları arasında İmparatoriçe Maria Theresiatarafından tamamlanan ve Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olan Schönbrunn Sarayı bahçelerini ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizi takiben Viyana’dan ayrılıyor ve Prag yönünde hareket ediyoruz. Kısa sürede Avusturya’dan ayrılarak ÇEK CUMHURİYETİ topraklarına giriyoruz. Güney Moravya Bölgesinde, Thaya Nehri’nin kıyısına kurulu ZNOJMO şehrinden geçerek JİHLAVA üzerinden ilerliyor ve yolda verilecek uygun yemek ve ihtiyaç molalarıyla, öğleden hemen sonra “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi”gibi isimlerle anılan PRAG’ a varıyoruz. Kenti ana hatlarıyla tanıyacağımız bir panoramik turun ardından, otelimize yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenme sonrasında, programımıza gece turunu da içerecek şekilde kesintisiz devam etmek üzere, otelimizden ayrılıyoruz. Kısa bir panoramik turun ardından kentin en tarihi noktası olan Prag Kalesi’nde aracımızdan inerek, “Prag Şaheserleri” turumuza başlıyoruz. Eski Krallık Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Prag Başpiskoposluğu’nun merkezi ve şehrin katedrali olan, 1344 yılında yapımına başlanan ve inşası altı yüz yıl süren, pek çok kral ve kraliçenin taç giyme törenine ev sahipliği yapan St. Vitus Kilisesi’ni görerek gezimize devam ediyoruz. St. George Kilisesi, 13. yüzyılda Baş Mimar Peter Parler tarafından yaptırılan ve 30 aziz heykeli ile süslü Charles Köprüsü, Na Kampe adası, Franz Kafka Müzesi, Haç Şövalyeleri Tarikatı Hastanesi ve Kilisesi, Aziz Salvator Kilisesi ve Johannes Kepler’in Evi görülerek Eski Kent Meydanı’na ulaşıyoruz. Eski Belediye Sarayı’nı ve 15. yüzyılda inşa edilen, üzerinde 12 Havari ile şovlar gerçekleştirilen tarihi Astronomik Saat Kulesi’ni görerek turumuzu sonlandırıyor ve tarihi kent merkezinde serbest zaman veriyoruz. Çek Cumhuriyeti’nin en gözde ürünlerinden olan göz alıcı Granat ve Bohemya Kristalleri özellikle ilginizi çekecektir. Arzu eden misafirlerimizle, isteğe bağlı ve ekstra olarak düzenlenecek yemekli, limitli içkili, şov programlı muhteşem ORTAÇAĞ GECESİ programımızı gerçekleştiriyoruz. Programımızı tamamlayarak otelimize transfer oluyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı Prag’daki otelimizde.

6. GÜN : Prag – Karlovy Vary – Prag
Sabah Kahvaltımızın ardından turumuzda öncelikle Dünyaca ünlü Lapis Elmasın Çek cumhuriyeti fabrika satış mağazasını ziyaret ediyoruz. Burada birbirinden değerli taşların sergilendiği mağazada indirimli alışveriş yapabilir birçok değerli taşları tanıma ve görme fırsatı yakalabilirsiniz. Mağazada verilecek serbest zamanın ardından Çek Cumhuriyeti’nin kaplıcalarıyla ünlü şehri karlovy vary yolculuğumuza rehberinizin keyifli anlatımlarıyla devam ediyoruz. Varışımızın ardından şehir turu. Kentte sıcaklıkları 30-72 C arasında değişen 12 termal kaynak bulunmaktadır. Atatürk’ün 1918’de kaldığı oteli, Dovorak`ın, Mozart`ın Göthe`nin, Beethoven`ın, Puşkin`in evlerini görecek, 12 farklı termal suyun çıktığı termal galerileri ziyaret edeceğiz. Ayrıca kristal, porselen, granat, kehribar taşlarının ve diğer geleneksel Çek hediyelik eşyalarının satıldığı fabrika satış mağazalarında alışveriş yapma imkanına sahip olacaksınız. Konaklama ve sabah kahvaltısı Prag’daki otelimizde.
Ortaçağ eğlencesi ve yemeği yaklaşık 600 yıllık bir handa yer alan ortaçağ mekanımızda, ortaçağ dönemine ait kıyafetler giymiş müzisyenler, dansçılar ve aktörlerin muhteşem şovlarını izlerken aynı zamanda limitsiz yemek ve içecek servisi ile çek mutfağının tatlarını denemek ve çeklerin meşhur biralarından ve ev yapımı şaraplarından tatma fırsatı yakalayacaksınız.
Ortaçağ eğlencesi yemekli ve içkili

7. GÜN : Prag – Brno – Bratislava – Budapeşte
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 07.30’ da otelimizden ayrılarak, Budapeşte yönünde hareket ediyoruz. Yolda verilecek uygun molalarla, Çek Cumhuriyeti’nden ayrılıyoruz ve öğle saatlerinde SLOVAKYA’ nın başkenti BRATİSLAVA’ ya ulaşıyoruz. Tuna kıyısında aracımızdan inerek, eski kent bölgesinde yürüyüş turu yapıyoruz. 1529’da I. Viyana Kuşatması öncesi Türk izleri taşıyan kentte, Bratislava Kalesi, Parlamento, St. Martin Katedrali, Mozart’ın 6 yaşında Maria Theresia’ ya ilk konserini verdiği tarihi bina, Grassalkovich Sarayı, Slovak Milli Tiyatro Binası gibi önemli yapıları görerek, turumuzu tamamlıyor ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Bratislava’ dan Budapeşte yönünde hareket ediyor ve kısa süre içinde Slovakya’ dan ayrılarak, MACARİSTAN’ a geçiyoruz. Yaklaşık 150 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan, dolayısıyla Osmanlı izlerini sıkça görebileceğimiz ve 1873 yılında Budin ve Peşte’ nin birleşmesi ile ortaya çıkan ve ülkenin başkenti olan BUDAPEŞTE’ ye ulaşıyoruz. Kentin 235 metre yükseklikli ve tarihi bir tepesi olan Gellert Tepesi’ne çıkıyoruz. Harika bir Budapeşte manzarasının ilgili anlatımlar eşliğinde tadını çıkarıp, fotoğraflamamızı takiben kısa bir panoramik turun ardından, gece turumuz öncesinde dinlenmek üzere otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Budapeşte’de ki otelimizde.
Arzu eden misafirlerimizle, isteğe bağlı ve ekstra olarak düzenlenecek yemekli ve limitsiz içkili MACAR – ÇİGAN GECESİ TURU’ na katılıyoruz.

8.GÜN : Budapeşte – Estergon – Vişegrad – Szentendre – Budapeşte
Sabah otelimizde alınacak kahvaltının ardından, otelimizden hareket ederek, ESTERGON KALESİ, VİŞEGRAD, SZENTENDRE Turu’na çıkıyoruz. Türk tarihi açısından da çok önemli turumuzda ilk durağımız marşlara ve şiirlere konu olmuş Estergon Kalesi’ dir. İlk olarak 1543 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından zapt edilen Estergon Kalesi’ni ve sonra üzerine inşa edilen ve Macaristan’ ın en büyük Katedrali olan Esztergom Bazilikası’nı ziyaret ediyoruz. Tuna boyunda, akıncıların dörtnala at sürdükleri yoldan, Tuna’nın en güzel manzaralarından birini izleyeceğimiz Vişegrad Kalesi’ne doğru yol alıyoruz. Antik dönemde doğudan ilerleyen orduları durdurmak amacıyla inşa edilmiş askeri bir garnizon yerleşimi olan ve daha sonra buraya yerleşen Slavların “Yüksek Şehir” anlamına gelen Vişegrad’ ın ardından, Macaristan ’ın tüm hediyelik eşyalarını uygun fiyatlarla alma imkânına sahip olacağımız Szentendre Artistler Köyü’ne gidiyoruz. Köyün tanıtımını takiben alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında, Szentendre’ den ayrılıyor ve Budapeşte şehir merkezine gidiyor ve panoramik olarak yapacağımız şehir turumuza başlıyoruz. Kentin ortasından geçen Tuna Nehri üzerindeki Tarihi Köprüleri, Opera Binasını, Kraliyet Sarayını, kentin sembol yapısı olan ve mimarlık şaheseri Parlamento Binasını, şehri süsleyen tarihi meydan ve bulvarları ve birçok heykeli görerek, Kahramanlar Meydanı’na ulaşıyoruz. Macaristan’ın bininci yılı anısına 1896 yılında yapılmaya başlanan bu tarihi meydanda Milenyum Anıtı ve Macar Kahramanlarına ait heykelleri ilgili anlatımlar eşliğinde görerek, kentin en ünlü ve yaşayan caddesi olan Vasil Caddesi’nde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ardından arzu eden misafirlerimizle, isteğe bağlı ve ekstra olarak düzenlenecek BUDAPEŞTE KALESİ ve TUNA NEHRİ TEKNE TURU’ na katılıyoruz.
Turumuzu takiben otelimize dönüyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı Budapeşte’de otelimizde.

9. GÜN : Budapeşte – Kecskemet – Szeged – Novi Sad – Belgrad – Niş – Sofya
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 07.30’da otelimizden ayrılıyor, Sofya yönünde hareket ediyoruz. Kecskemet ve Szeged üzerinden Macaristan – Sırbistan Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrasında, Avrupa Birliğinin Schengen Bölgesinden çıkıyor ve SIRBİSTAN’ a giriyoruz. Aynı zamanda Orta Avrupa’yı da arkamızda bırakarak, Novi Sad ve BELGRAD üzerinden Balkan coğrafyasında ilerliyoruz. Sırbistan topraklarında, Jagodina, Paracin ve Osmanlı’nın Avrupa’da büyük toprak kayıplarına uğradığı Kutsal İttifak Savaşları Döneminde önemli bir muharebenin yaşandığı Aleksinac üzerinden Morava Vadisi boyunca devam ediyoruz. Osmanlılar ile Sırplar arasında birçok kez el değiştiren, modern Sırbistan’ın üçüncü büyük şehri olan NİŞ üzerinden devam ederek, Haçlı Seferlerinin güzergâhı olan, Bizans’ın “Ordu Yolu” ve Osmanlıların Avrupa topraklarındaki fütuhat sürecinde “Sağ Kol” olarak tanımladığı Niş Vadisi hattını izleyerek, Dimitrovgrad üzerinden Sırbistan – Bulgaristan sınır kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından akşam geç saatlerde ülkenin BULGARİSTAN’ın başkenti SOFYA’ ya ulaşıyoruz. Konaklama ve sabah kahvaltısı Sofya’da ki otelimizde.

10. Gün : Sofya – Plovdiv – TÜRKİYE
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 08.30’da otelimizden ayrılıyoruz. Panoramik olarak kenti tanımamızı takiben, şehir merkezinde Aleksander Nevski Meydanı’na ulaşıyoruz. Balkanların en büyüğü olan Aleksander Nevski Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. İsimsiz Asker Anıtı’nı ve şehre adını veren Ayasofya Kilisesi’ni görerek, yürüyüş turumuza başlıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Yeniçeri kıyafetiyle katıldığı balonun düzenlendiği Orduevini, Rus Kilisesini, ülkenin başkentinde bulunan Parlamento ve Elçilikler gibi resmi binalarını, bugün Arkeoloji Müzesi olarak faaliyet gösteren Mahmut Paşa Camii ve Roma dönemi Serdica kentinin kalıntılarını ilgili anlatımlar eşliğinde görerek şehrin merkezi meydanı olan Nezavisimost (Bağımsızlık) Meydanı’na ulaşıyoruz. Sveta Petka Kilisesi, Banyabaşı Camii, Avrupa’nın üçüncü büyüğü olan Sofya Sinagogu, Sveta Sofya Anıtı, Sveta Nedelya Kilisesi ve Aziz George Kilisesini (Rotonda), görerek turumuzu tamamlıyor ve kentin en hareketli, modern mağazaları ve kafeleriyle ünlü Vitoşka Caddesi’nde gezinti ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sofya’dan ayrılıyor ve yolda verilecek uygun ihtiyaç ve yemek molalarıyla Filibe (Plovdiv) üzerinden, Kapıkule Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi ve freeshop alışverişlerimizi tamamlayarak, Edirne, Keşan, Gelibolu ve Lâpseki yolu üzerinden, sınır ve feribot yoğunluğuna bağlı olarak, gece yarısından sonra İzmir’e ulaşıyoruz. Bir başka Karetur seyahatinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

KAMPANYADA SON 3 GÜN!